Program obchodów 30. rocznicy strajku w Nowej Hucie 1988 r.

Nowohucki strajk, rozpoczął się 26 kwietnia 1988 roku i trwał do chwili pacyfikacji w nocy 4/5 maja, po czym przekształcił się w strajk absencyjny i inne formy protestu. Następnie 17 maja powstał jawnie działający Komitet Organizacyjny, doprowadzając do reaktywowania działalności Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarność”. Ten największy w kraju, po wielu latach oporu społecznego, protest solidarności hutniczej, został poparty przez organizacje opozycji, Lecha Wałęsę, uzyskał wsparcie od mieszkańców Krakowa, w szczególności od młodzieży, w tym NZS, FMW, WiP, KPN i innych, a Episkopat Polski podjął misję mediacyjną z ówczesna władzą. Wydarzenia te miały przełomowy charakter dla naszego kraju, były WIOSNĄ SOLIDARNOŚCI. Solidarność podjęła jawne działania. Ówczesna władza, zaczęła poszukiwać porozumienia ze społeczeństwem. Sprzyjała nam sytuacja międzynarodowa. Wkrótce w 1989 roku rozpoczęły się demokratyczne przemiany ustrojowe w Polsce, doszło do częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu w dniu 4 czerwca 1989 r..

Stowarzyszenie Sieć Solidarności, którego celem jest kultywowanie ideałów, wartości i tradycji ruchu społecznego SOLIDARNOŚĆ, pośród którego jest wielu uczestników i liderów tamtych wydarzeń, zaprasza do udziału i prosi o wsparcie, obchodów 30. rocznicy „WIOSNY SOLIDARNOŚCI ‘88”, poświęconych, w szczególności strajkowi, który miał miejsce w dniach 26.04 – 4/5 maja 1988 r., w Hucie im. Lenina, działaniom wspierającym strajk organizowanym przez Duszpasterstwo Hutników na Szklanych Domach, Wikariat Solidarności w Mistrzejowicach, wsparcie mieszkańców i młodzieży Krakowa, oraz całego kraju.

Program obchodów:

26 kwietnia 2018 – w rocznicę rozpoczęcia strajku:

 1. WYSTAWA okolicznościowa nt. strajku 1988 r.: w Nowej Hucie. Org. Muzeum PRLu
  Wystawa otwarta będzie w przeddzień rocznicy rozpoczęcia strajku 25.04 (czwartek) do końca 2018 r.
 2. Uroczystości na Nowohuckim Szlaku Solidarności, poczynając od POMNIKA „SOLIDARNOŚCI” na Placu Centralnym, następnie pod TABLICĄ TKRH, na os. Centrum „B”, z kolei pod TABLICĄ „DUSZPASTERSTWA HUTNIKÓW”, aby zakończyć się pod TABLICĄ „NASZA DROGA DO WOLNOŚCI” przy Bramie Głównej Huty, dn. 26.04. o godz. 14:00.: złożenie kwiatów oraz przypomnienie historii i odczytanie biogramów niektórych uczestników wydarzeń WIOSNY ’88. Pod POMNIKIEM ks. KAZIMIERZA JANCARZA, uroczystość odbędzie się w dniu 25 marca 2018 roku, w XXV rocznicę Jego śmierci.
 3. Uroczysta Msza św. w 30. Lecie strajku ’88 roku w kościele na os. Szklane Domy w Nowej Hucie, celebrowana przez abp. Marka Jędraszewskiego, zorganizowana przez KRH oraz ZRM NSZZ „Solidarność”.

  3 maja 2018 r. – Święto Konstytucji 3 Maja
 4. UROCZYSTOŚĆ 30.lecia WIOSNY SOLIDARNOŚCI w Nowohuckim Centrum Kultury. Wystąpienie nt. Strajku ’88. Wręczenie Medali „DZIĘKUJEMY ZA WOLNOŚĆ” oraz Medali - STRAJK ’88.
 5. KONCERT MUZYCZNY – WIOSNA SOLIDARNOŚCI ‘88 (Sala lub scena letnia NCK).

  4 czerwca 2018 r. – Dzień Wolności
 6. KONFERENCJA „WIOSNA SOLIDARNOŚCI ‘88” w Polskiej Akademii Umiejętności. Org.: SSS , ZRM „Solidarność”, Instytut Historii UJ, IPN, PAU, z udziałem historyków oraz uczestników wydarzeń. Planowane wydanie publikacji pokonferencyjnej przez IPN oraz SSS z terminem do przełomu 2018/19 r.

  31 sierpień 2018 r. – Dzień Wolności i Solidarności
 7. Uroczystość oficjalna zakończenia obchodów połączona z wręczeniem odznaczeń państwowych oraz Medali „Dziękujemy za wolność” a także uroczystym koncertem. Miejsce nie jest uzgodnione.

  Inne działania:
 8. „ZAPIS ZDARZEŃ. STRAJK ’88 - wydanie książki-albumu zawierającego kalendarium, wspomnienia, zdjęcia
 9. Płyta CD „Strajk ’88” zawierająca dwa filmy : „Strajk na Zgniataczu” oraz „Wiosna Solidarności”.
 10. NOTACJE – wykonanie notacji filmowych z 30 uczestnikami i osobami wspierającymi strajk.
 11. PREZENTACJA DLA MŁODZIEŻY zawierająca m.in. filmy i zdjęcia ze strajku, która będzie mogła być prezentowana, np. na Miasteczku Akademickim albo na terenie b. zakładów na Dolnych Młynach.
 12. W prasie, radiu, telewizji, a także w Internecie i na facebook’u Stowarzyszenia Sieć Solidarności będą publikowane materiały, filmy, zdjęcia, informacje o wydarzeniach historycznych oraz obchodach. Wydamy także specjalny Biuletyn Informacyjny SSS.

Stowarzyszenie Sieć Solidarności