„NASZ JEST TEN DZIEŃ” – to opowieść o 4 czerwca 1989 r., dniu w którym zmienił się bieg historii, nie tylko w Polsce.

Wystawa, pod tytułem „Nasz jest ten dzień”, który stanowi fragment hymnu Solidarności,  zorganizowana została w Muzeum Nowej Huty, tej dzielnicy Krakowa, która była bastionem walki o wolność.  Opowiada o wyborach parlamentarnych, które odbyły się w Polsce w czerwcu 1989 roku, o ludziach, spotkaniach, wiecach, ale także o manifestacjach, przeciwnikach, ulotkach, plakatach, walce wyborczej, głosowaniu i o naszej radości, o zwycięstwie. Wszyscy czuliśmy, że  „nasz jest ten dzień”.

Autorką wystawy jest Agata KLIMEK, a wystawa będzie eksponowana od 7 czerwca do 27 września 2019 r., na placu przed budynkiem MUZEUM NOWEJ HUTY, dawnego kina Światowid; może i lepiej bo tak dużo działo się wtedy na ulicach i placach.

Otwarcie wystawy zaplanowano na 7 czerwca 2019 r. o godz. 16:00, i prosto stamtąd pójdziemy na uroczystości Święta Wolności Solidarności, które odbędą się w pobliskim Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie spotkają się „Ludzie 4 czerwca”.

Wystawa została zorganizowana w związku z 30. rocznicą Wyborów ‘89. Projekt powstał we współpracy ze STOWARZYSZENIEM SIEĆ SOLIDARNOŚCI i został wpisany w program rocznicowych obchodów organizowanych przez Stowarzyszenie. Jest też elementem obchodów 70-lecia NOWEJ HUTY, a patronem obchodów jest Prezydent m. Krakowa JACEK MAJCHROWSKI.

Mamy nadzieje, że wystawa będzie upamiętnieniem  wyborów czerwcowych w 1989 roku jako bardzo ważnego wydarzenia na drodze do transformacji ustrojowej w Polsce, ale także zwróci uwagę na lokalny kontekst wyborów oraz przemian ustrojowych.

Pragniemy, aby młodzież i osoby, które nie pamiętają wydarzeń czerwca 1989 roku zdobyły podstawową wiedzę na temat opozycji antykomunistycznej w Polsce w latach 80. XX w. 
Dorośli pamiętający wydarzenia 1989 roku będą mogli przypomnieć sobie najważniejsze momenty na drodze do transformacji ustrojowej, a także poznać lokalny kontekst wyborów czerwcowych.
Turyści zagraniczni uzyskają podstawowe informacje na temat działalności opozycji antykomunistycznej w latach 80. XX w. Zrozumieją rolę wyborów czerwcowych w procesie transformacji ustrojowej.

Zapraszamy

Stowarzyszenie „Sieć Solidarności”