Fundacja Ośrodka KARTA wyraziła uznanie dla kol Jacka Swałtka - członka Sieci Solidarności za jego niestrudzone działanie na rzecz poszukiwania, gromadzenia, oraz wymianę materiałów z KARTĄ.

Kol. Jacek jest wielkim miłośnikiem archiwistyki, niestrudzenie poszukuje nowych elementów do swoich zbiorów oraz zbiorów Sieci Solidarności. Wielka szkoda, ze niewiele osób włącza się w prace poszukiwawczo-wymienne, bo "przecież gromadzenie, to działanie we współpracy z podobnymi instytucjami, wymiana, zwożenie, wywożenie, wysyłki, kontakty osobiste, wyjazdy itd. Nie ukrywam, że takie działania dają sporo satysfakcji z pozyskiwania poszukiwanych elementów a także, z poznawania się, zawierania przyjaźni z podobnymi sobie kolekcjonerami" - jak napisał Jacek.

Fundacja Ośrodka KARTA stara się ocalić od zapomnienia świadectwa życia społecznego Polski i jej bliskiego sąsiedztwa w XX wieku, w tym polskiej emigracji. Są organizacją niezależną i apolityczną. Działają oficjalnie od 1990 roku (w „podziemiu” od 1982 r.). Swoja misję realizują poprzez działalność archiwistyczną, wydawniczą oraz integrację środowiska archiwistyki społecznej w Polsce.
EEN