Solidarność to znaczy razem

WYDARZENIE ODBYŁO SIĘ

Waldemar Słomski - Medal Dziękujemy za wolność

Rada Miasta Trzebinia wręczy Medal "Zasłużony dla rozwoju Trzebini" dla Waldemara Słomskiego w dniu 26 lutego 2026 r.  w budynku w centrum miasta w Manufakturze.

Podczas uroczystości kol. Waldemar Slomski zostanie także uhonorowane Medalem "Dziękujemy za wolność" przez prezesa Stowarzyszenia "Sieć Solidarności" 

***
Waldemar Slomski ur. 22 czerwca 1940 r. w Żurowej, pow. tarnowski; ukończył ZSZ w Krynicy (1957).
W l. 1988-1959 zatrudniony jako kowal-ślusarz w Zakładzie Drzewnym KWK Murcki; młodszy górnik w KWK "Kleofas"; w l. 1960-1985 górnik-kombajnista w KWK "Siersza"; od 1985 r. na emeryturze górniczej.

W NSZZ "Solidarność" od 1980 r.; współinicjator tworzenia NSZZ wraz z P. Wawro w KWK "Siersza";  przewodniczący Robotniczego Komitetu Strajkowego (członkowie: P. Wawro, J. Patyna, S. Mendyk), który zorganizował strajk załogi w dn. 17 września 1980 r.; przewodniczący Komitetu Założycielskiego NSZZ "S" w KWK "Siersza" zarejestrowanego w MKZ Jastrzębie Zdrój; 30 grudnia 1980 r. wybrany na przewodniczącego KZ NSZZ "S" w KWK "Siersza"; wiceprzewodniczący Komisji Miejskiej NSZZ "S" w Trzebini; delegat na I WZD Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w 1981 r., na którym został wybrany na delegata na KZD; uczestnik obrad I KZD NSZZ "S" w Gdańsku Oliwie w 1981 r.

W stanie wojennym, internowany 12 grudnia 1981 r. w ZK w Strzelcach Opolskich; zwolniony 10 marca 1982 r.

Po zwolnieniu z internowania utrudniano mu powrót do pracy; przeniesiony na niższe stanowisko; ściśle kontrolowany w zakładzie pracy i w miejscu zamieszkania przez kilku tajnych współpracowników SB; wielokrotnie zatrzymywany na 48 godz. przed rocznicami; w 1985 r. odszedł na emeryturę. Organizator Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Mieście i Gminie Trzebinia w 1989 r.; organizator kampanii wyborczej w wyborach parlamentarnych (1989) i samorządowych (1990).

Przewodniczący Komitetu Odbudowy i Renowacji Dworku Zieleniewskich w Trzebini.

Odznaczony  Orderem Sztandaru Pracy II klasy (1990);  Krzyżem Wolności i Solidarności (2018).