25. rocznica śmierci księdza Stanisława Koniecznego (ur. 8 maja 1939 r. w Poznachowicach Górnych, zm. 21 listopada 1994 r. )

Święcenia kapłańskie uzyskał w 1962 r, był kapelanem „Solidarności”, wikariuszem w Igołomii, w kościele św. Katarzyny w Krakowie, a także od 1977 r w Mętkowie koło Babic, gdzie od 3 kwietnia 1982 pełnił funkcje proboszcza w nowo utworzonej parafii. Stamtąd został przeniesiony do Świątnik od dnia 23 października 1982 r. – początkowo pracował jako wikariusz – ekonom, od 1983 jako proboszcz. Przez 12 lat pobytu w świątnickiej parafii zyskał w lokalnej społeczności znaczny szacunek jako dobry organizator, duszpasterz i człowiek. Szerzej znany był w Polsce jako kaznodzieja i kapelan "Solidarności".

Angażował się w liczne działania „solidarnościowe”, min. w protest głodujących w kościele w Bieżanowie, gdzie głosił także w 1985 roku rekolekcje wielkopostne.
Zapraszał do Świątnik ks. Adolfa Chojnackiego, proboszcza z Bieżanowa, wspierającego opozycję, współpracował także z ks. Kazimierzem Jancarzem z Mistrzejowic. W związku ze swoją działalnością był inwigilowany przez służbę bezpieczeństwa (SB).
Ks. Stanisław Koniczny zmarł nieoczekiwanie w podróży , został pochowany na cmentarzu w Raciechowicach k. Dobczyc w grobowcu rodzinnym w pobliżu kaplicy.

Stowarzyszenie Sieć Solidarności