5 kwietnia wieczorem zmarł nagle Tadeusz Szyma, znany reżyser i krytyk filmowy, poeta i wykładowca akademicki , działacz opozycji demokratycznej. Przez wiele lat członek redakcji “Tygodnika Powszechnego” oraz miesięcznika “Kino”.

Pogrzeb śp. Tadeusza Szymy , 12 kwietnia o godz. 11:40 na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

TADEUSZ SZYMA (ur. 27.09.1942 w Częstochowie, zm. 5.04.2019 w Krakowie) studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, oraz filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jest dziennikarzem telewizyjnym i prasowym, realizuje również filmy dokumentalne. Z powodów politycznych, pod formalnym pretekstem, został usunięty zInstytutu Filozofii UJ. Był m.in. redaktorem „Tygodnika Powszechnego” a także kierownikiem Działu Dokumentu Programu 1 Telewizji Polskiej. Jest współautorem kilku filmów dokumentalnych poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II i dokumentów, których bohaterami są m.in. święta Królowa Jadwiga, kardynał Adam Sapieha i arcybiskup Józef Teodorowicz, a także autorem tekstów do albumów fotograficznych o Ziemi Świętej, Asyżu, Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Krakowie, oraz tomu Więcej wierszy nie pamiętam. I zbiorów wierszy dla dzieci

Tadeusz Szyma jako dziennikarz wiele razy spotykał się z Janem Pawłem II. Tuż przed pamiętnym konklawe w 1978 roku dołączył do redakcji „Tygodnika Powszechnego”, współtworzył Kalendarium Papieskie. Z okazji pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski napisał specjalny wiersz. Później miał okazję jeszcze wiele razy uczestniczyć w różnych audiencjach i spotkaniach z papieżem. Jest redaktorem przewodnika Polskiej Agencji Informacyjnej Z Karolem Wojtyłą wędrowanie po Polsce.

Tadeusz Szyma został zarejestrowany przez SB w 1978 roku jako figurant o krypt. "Filozof". Był obiektem operacyjnego rozpracowywania przez SB, ze względu na swoje poglądy, kontakty i działalność opozycyjną; m.in. występuje w materiałach SOR krypt. "Alfa" w celu rozpracowania działaczy Studenckiego Komitetu Solidarności [SKS] w Krakowie, w SOR"Gniazdo" dot. struktur ROPCiO i KPN na terenie Krakowa. Ma status pokrzywdzonego nadany przez IPN.

„Niezależna Telewizja Mistrzejowice” to ośrodek telewizyjny powstały w 1984 r. przy parafii w Nowej Hucie-Mistrzejowicach, gdzie w stanie wojennym ks. Kazimierz Jancarz utworzył ośrodek solidarnościowej samopomocy. Początkowo nagrywano nią czwartkowe msze św. w intencji ojczyzny oraz uroczystości kościelne. Pierwsze wywiady – obok Szumowskiego – przeprowadzał Tadeusz Szyma, a nagraniami zajmowali się dwaj operatorzy NTV: Piotr Augustynek i Andrzej Jaskowski, którzy w stanie wojennym zostali wyrzuceni z krakowskiego ośrodka TVP.

Tadeusz Szyma był też wykładowcą Chrześcijańskiego Uniwersytetu Robotniczego i uczestnikiem bardzo wielu Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w całej Polsce.
Tadeusz Szyma obył odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, srebrnym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz Medalem „Dziękujemy za wolność”.