Pogrzeb Krystyny Czechmanowskiej 10 maja (w piątek) br. o godz. 13:40, w sali pożegnań na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Krystyna Czechmanowska ( ur. 1 sierpnia 1943 r. w Krakowie, zm. 3 maja 2019 r. tamże), przepracowała w sądzie krakowskim ponad 40 lat. Zakładała Komisję Zakładową „Solidarności” w sądach krakowskich i była członkiem NSZZ „Solidarność”, aktywnie w nim działając.

Po wprowadzeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku i zdelegalizowaniu „Solidarności” przez władze, kontynuowała działalność. Wraz ze swoja szefową Krystyną Dulińską, która w okresie stanu wojennego była kierownikiem w Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Śródmieście, ukryły na terenie sądu całą dokumentację Związku Solidarność pracowników Sądu krakowskiego. Potem dokumenty zostały przekazane przez Krystynę Dulińską do archiwum. Angażowała się głównie we wspieranie pisma „Paragraf”, przepisywała tekst na matryce białkowe, załatwiała papier, farbę drukarską, przechowywała materiały, itp. . Współpracowała głównie z panem Aleksandrem, jak mówiła (chodzi o Aleksandra Herzoga) oraz Kazimierzem Barczykiem. Sama brała udział w manifestacjach w Krakowie i w Nowej Hucie.

Jak napisała jej córka Danusia, działaczka Konfederacji Polski Niepodległej „ mama znosiła dzielnie moje zaangażowanie. Mimo strachu przed konsekwencjami potrafiła podejmować się rzeczy niezwykłych, pamiętam jak wskazała nam miejsce, gdzie można było dostać się na dach sądu, skąd moi przyjaciele z KPN (akcja wykonana przez Agatę Michałek i Jurka Dobrowolskiego) zrzucali ulotki. Nasz dom zawsze był otwarty na powracających Kadrowiczów i przyjaciół. Była dobrym człowiekiem, pomagała wielu osobom, które potrzebowały wsparcia i pomocy. Była obecna na wszystkich protestach pod sądami”.

Wyrażamy wdzięczność za Jej działalność i postawę, „dziękujemy za wolność”

Stowarzyszenie Sieć Solidarności