Ten rok można nazwać rokiem Andrzeja Wajdy, który urodził się 95 lat temu, w październiku minie 5 lat od Jego śmierci, a 40 lat temu w maju film „Człowiek z Żelaza” został nagrodzony „Złotą Palmą" w Cannes.

Andrzej Wajda (6 III 1926 – 9 X 2016) – wybitny reżyser filmowy i teatralny, laureat Oskara, przyznanego za całokształt twórczości w 2000 r.

Andrzej Wajda był wielkim artystą ale także człowiekiem Solidarności i Polski. 30 sierpnia przybył na strajk robotników gdańskich, zaangażowany w ruch kultury niezależnej po wprowadzeniu stanu wojennego, był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W wyborach 4 czerwca 1989 roku został wybrany senatorem.

Poza wielkimi orderami i honorami jakie otrzymywał na całym świecie i w Polsce, chciałbym powiedzieć, że od Stowarzyszenia Sieć Solidarności otrzymał Medal "Dziękujemy za wolność" - jestem z tego ogromnie dumny.

Trzeba znaleźć trochę czasu aby przypomnieć sobie co dla nas wszystkich pozostawił, jakie dzieła, przemyślenia, czyny. Będziemy zdumieni ich ogromnym bogactwem.

O twórczości Andrzeja Wajdy, rekomenduję, aby przeczytać na portalu culture.pl

https://culture.pl/pl/tworca/andrzej-wajda