V. rocznica śmierci Tadeusza Zengela z Nowego Sącza, działacza pierwszej Solidarności, artysty nieprofesjonalnego

Tadeusz Zengel, (ur. 1.08.1942, zm. 25.10.2015) działacz pierwszej Solidarności, więziony w 1982 roku, artysta nieprofesjonalny związany ze Stowarzyszeniem Civitas Christiana.

Tadeusz Zengel, pracownik ZNTK, był sądzony w marcu 1983 roku przed sądem wojskowym w Krakowie w procesie ośmiu działaczy "Solidarności" z ZNTK i Nowosądeckiego Kombinatu Budowlanego. Zostali aresztowani za kontynuowanie działalności podziemnej polegającej na wydawaniu i kolportowaniu konspiracyjnych "Wiadomości Nowosądeckich". Drukarnia "Wiadomości" znajdowała się w jednej z wież bazyliki św. Małgorzaty. Na procesie Tadeusz Zengel otrzymał wyrok czterech lat więzienia w zawieszeniu na rok i wysoką grzywnę.

Na emeryturze udzielał się w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, rzeźbiarz (rzeźby o tematyce sakralnej), związany z grupą twórców „Konary”, wywodzących się z ZNTK, którzy wystawiali swoje prace w Civitas Christiana.

Zmarł 25 października 2015 r. i został pochowany na Cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu przy ul. Rejtana.

W 2012 roku Tadeusz Zengel został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, uhonorowany Medalem „Dziękujemy za wolność” w 2015 r.