XV. rocznica śmierci Ireny Jasickiej - inżyniera, działaczki Solidarności i komitetów obywatelskich, zaangażowanej w pomoc Polakom na Wschodzie.

Irena Jasicka (ur. 25.08.1932 r. w Brześciu Litewskim, zm. 2 maja 2006 r. w Krakowie)

Irena Jasicka swoją młodość spędziła w Brześciu nad Bugiem. W 1945 r. przybyła wraz z rodzicami do Krakowa. Ukończyła Politechnikę Krakowską na Wydziale Lądowym, specjalizując się w projektowaniu mostów kolejowych. Pracowała od 1955 r. w Biurze Kolejowym PKP do 1981 kiedy przeszła na wcześniejszą emeryturę. Oprócz pracy zawodowej działała w Kole PTTK przy BPKol. zarówno jako uczestniczka jak i organizatorka.

Zaangażowała się w z entuzjazmem w działalność „Solidarności”. Stan wojenny jeszcze bardziej utwierdził Ją w słuszności dotychczasowych działań. Ulotki, podziemne wydawnictwa, ukrywanie powielacza przed bezpieką, chodzenie na Msze św. za Ojczyznę. Podczas Wyborów 1989 r. była bardzo zaangażowana w działalność, głównie w DKO Śródmieście na ul. Manifestu Lipcowego. Później kontynuowała swoją działalność w Komitecie Obywatelskim m. Krakowa, szczególnie w Kole Kleparz-Piasek . Na wniosek Wojewody Małopolskiego uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi za działalność w ruchu komitetów obywatelskich.

W 1990 roku nawiązała współpracę z organizacjami Polaków na Wschodzie. Kierowała ośrodkiem Edukacji Kulturalnej Dzieci Polaków na Wschodzie. Jej pasja było fotografowanie, szczególnie kraju lat dziecinnych.

Irena Jasicka została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (kw. LXXV płn. m. 34)

Irena Jasicka została uhonorowana Medalem „Dziękujemy za wolność”(2019) , który odbierał mąż Jan Jasicki.

Sylwetkę Ireny Jasickiej opisano pięknie w notce pt. „Pracowała dla młodego pokolenia Polaków na Wschodzie” , która można znaleźć pod linkiem:

http://pawet.net/zl/zl/2006_73/4.html