Zmarł Stanisław Tabisz - malarz, grafik, scenograf, pedagog,krytyk sztuki, działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Ruchu Kultury Niezależnej, Związku Polskich Artystów Plastyków.

Stanisław Tabisz (ur. 19 kwietnia 1956 r. w Domaradzu na Podkarpaciu, zm. 1 grudnia 2021 r. w Krakowie). Ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1977-1982). Studiował w pracowni doc. Zbigniewa Kowalewskiego, prof. Tadeusza Brzozowskiego, prof. Juliusza Joniaka, rysunek w pracowni prof. Zbyluta Grzywacza. Dyplom uzyskał w 1982 r.w pracowni prof. J. Joniaka. Występował w kabarecie „Piwnica pod Baranami” (w latach 1983-88 ) współtworząc również z Kazimierzem Madejem scenografię podczas koncertów zagranicznych kabaretu. W późniejszych latach zrealizował scenografię do koncertów Zbigniewa Preisnera, m.in. „Moje kolędy na koniec wieku” (Teatr Stary w Krakowie ,1999 r., Teatr Narodowy w Warszawie, 2000 r.), „Biały – czerwony – niebieski” scenografia do koncertu muzyki filmowej w Bielsku-Białej.

Jeszcze w czasie studiów na krakowskiej ASP Stanisław Tabisz związany był z działalnością Studenckiego Komitetu Solidarności. W środowisku akademickim rozprowadzał nielegalne wydawnictwa. Pod pseudonim Marek Orman, wykonał ilustracje do nielegalnie wydanej książki pt. „Upadek” Friedricha Dürrenmatta. W tym kręgu działali m.in. Alicja Biegun, Dorota Martini, Przemysław Zawadzki, Andrzej Oczkoś, Zbigniew Kulczycki, Michał Baca. W okresie 1980-81 St.Tabisz był jednym z założycieli krakowskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów wraz,m.in., z Bronisławem Wildsteinem, Bogdanem Klichem. Na ASP w Krakowie inicjował powstanie NZS-u m.in.z Markiem Wajdą, Piotrem Białko, Dorotą Martini, Tadeuszem Borutą, Andrzejem Oczkosiem, Przemysławem Zawadzkim i innymi… St.Tabisz, w tamtym czasie, został delegatem NZS-u na posiedzenia Senatu krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Po ukończeniu studiów St. Tabisz związał się z kabaretem Piwnica pod Baranami, gdzie w latach 1983-88 występował i śpiewał, współtworzył z Kazimierzem Madejem scenografię, współorganizował wystawy poza oficjalnym obiegiem. Gdy Piwnica została wyrzucona ze swojej siedziby, występy odbywały się w kościołach. W 1983 r. np. uczestniczył w koncertach Piwnicy w Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie. W 1985 r. zaprezentował swoją pierwszą, indywidualną wystawę w Piwnicy pod Baranami. Otwierał ja Piotr Skrzynecki. Druga wystawa, także poza oficjalnym obiegiem,odbyła się w Piwnicy w 1986 roku. W galerii w Piwnicy wystawiali swoje prace także inni artyści, m.in.: Dorota Martini, Romuald Oramus, Zbigniew Bajek, Ewa Preisner, Kazimierz Madej, Ewa Kutermak-Madej. Artysta brał także udział w innych wystawach w ramach Ruchu Kultury Niezależnej. Były to, m.in. Krajowa Wystawa Sztuki „W kręgu sacrum” w Koszalinie (w 1984 roku), „Droga i prawda” we Wrocławiu (1987), „XXX lat Piwnicy pod Baranami” w Krakowie (1986), wystawa darów „Medical Aid for Poland Fund” w Londynie (1987). W latach 1985-1987, Stanisław Tabisz brał udział w podróżach i koncertach zagranicznych kabaretu po Europie, m.in. w Paryżu, Wiedniu, Monachium, Kolonii, Londynie, Amsterdamie, Zurichu oraz w Ameryce Północnej (USA i Kanada). Podczas pobytu w Paryżu z Piwnicą pod Baranami na koncertach w Centre Georges Pompidou (1985) Stanisław Tabisz, wraz z Przemysławem Zawadzkim, spotkał się z Józefem Czapskim w jego mieszkaniu i pracowni w podparyskim Maisons-Lafitte. Przewoził do kraju bezdebitowe wydawnictwa tego niezwykle zasłużonego dla polskiej kultury malarza i pisarza.

Autor 60 wystaw indywidualnych malarstwa i rysunku, m.in.w Krakowie, Rzeszowie, Krośnie, Częstochowie, Tarnowie, Zielonej Górze, Dębicy, Sandomierzu, Gorlicach, Nowym Sączu, Bydgoszczy, Lublinie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Siemianowicach Śląskich, Busku Zdroju, Olsztynie, Kielcach, Mikołowie, Norymberdze, Hilden, Lipsku, Hannowerze, Eltville, Husum. Brał udział w ok. 200 wystawach zbiorowych, malarstwa i rysunku w Polsce i za granicą. Autor i współautor koncepcji wystaw problemowych i poglądowych: „Nowa sztuka ze starego Krakowa” – Darmstadt, „Krakowski spleen” – Warszawa, „Martwa natura – pierwsza dama sztuki” – Kraków.Opublikował kilkaset artykułów i recenzji na temat sztuki w prasie codziennej („Czas Krakowski”, „Dziennik Polski”) oraz w wydawnictwach poświęconych kulturze i sztuce. Laureat kilku nagród w ogólnopolskich oraz środowiskowych konkursach i wystawach malarstwa. Prace w zbiorach muzealnych, instytucji kulturalnych w Polsce oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Członek Zarządu Głównego ZPAP (w latach 1993-1999). Prezes Okręgu Krakowskiego ZPAP (w latach 2002-2014). Współinicjator Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza (wspólnie z Adamem Małkiem i Grzegorzem Bednarskim)  przyznawanej przez Okręg Krakowski ZPAP za najlepszą wystawę prezentowaną w Krakowie. Tytuł profesora, z rąk Prezydenta RP, otrzymał w 2005 roku. Dziekan Wydziału Grafiki ASP w Krakowie (w latach 2003-2008). Wybrany rektorem ASP w Krakowie w 2012 roku. W 2016 wybrany ponownie rektorem ASP w Krakowie na kadencję 2016-2020.

Otrzymał „Złotą odznakę ZPAP”, brązowy medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowany Medalem „Dziękujemy za wolność”

Stowarzyszenie „Sieć Solidarności”