Zarząd Stowarzyszenia Sieć Solidarności, którego celem jest kultywowanie ideałów i wartości oraz tradycji ruchu społecznego Solidarność, uchwałą z dnia 7 kwietnia 2014 roku ustanowił Medal „DZIĘKUJEMY ZA WOLNOŚĆ”.

MEDAL MA STANOWIĆ SYMBOLICZNE WYRAŻENIE WDZIĘCZNOŚCI I PODZIĘKOWANIA DLA MOŻLIWIE SZEROKIEGO KRĘGU LUDZI, KTÓRZY W OKRESIE PO 13 GRUDNIA 1981 ROKU BRALI UDZIAŁ W TWORZENIU WOLNOŚCI, NIEPODLEGŁOŚCI, DEMOKRATYCZNEJ I SAMORZĄDNEJ RZECZPOSPOLITEJ POLSKI.

Idea Medalu „Dziękujemy za Wolność” narodziła się w środowisku nowohuckiej Solidarności, Jej przedstawiciele, hutnicy stanowią trzon Stowarzyszenia Sieci Solidarności. Dlatego Medal nie jest wykonany z brązu, srebra czy złota ale z stali. Jest to kawałek stalowej blachy grubej na 4milimetry. W centralnym miejscu Medalu widoczny pochód ludzi, to postacie hutników z fotografii Tadeusza Pikulickiego, z terenu kombinatu Huta Sendzimira (d. Huta im. Lenina) w Nowej Hucie, podczas strajku wiosną 1988 roku. Nad nimi charakterystyczna polska flaga, fragment logo NSZZ „Solidarność”. Na rewersie Medalu umieszczone jest logo Stowarzyszenia, Marszałka Województwa, Instytutu Pamięci Narodowej. Na Medalu wygrawerowane jest nazwisko i imię osoby wyróżnionej oraz numer z ewidencji.

Medal nadaje Kapituła, którą stanowią: Prezes Sieci Solidarności jako przewodniczący oraz członkowie: Marszałek Województwa Małopolskiego, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Medal ma charakter koleżeński, zostaje przyznany, przede wszystkim, na podstawie wniosku osoby już medal posiadającej dla jego koleżanek, kolegów, z którymi działał w tamtych latach.

Medal ma charakter regionalny i jest przyznawany osobom, które prowadziły działalność w Małopolsce. Naszym Partnerem oraz jednostką finansującą Medal jest: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Poza Medalem, ustanowiono także Plakietę nagrobną, którą można umieszczać na nagrobku, za zgodą rodziny.
Wydana jest także miniatura Medalu w formie odznaki do wpięcia.

Autorem projektu jest Jacek Maria Stokłosa © Stowarzyszenie Sieć Solidarności.

Do 31 grudnia 2019 roku przyznano 751 Medali „Dziękujemy za wolność”, w dwudziestu edycjach.


Medale „Dziękujemy za wolność”. Lista osób, którym przyznano medale. Stan na dzień 31.12.2019 r.
  1. Abrahamowicz Danuta
  2. Abrahamowicz Kuba
  3. Adamczyk Jacek
  4. Adamus Wanda
  5. Aleksiejew Maryla
  6. Ambrozik Adolf
  7. Andrzejewska Ewa
  8. Antas Jolanta
  9. Augustynek Piotr
  10. Bachmiński Krzysztof
  11. Baczyński Julian
  12. Bajek Zbigniew
  13. Balik Celina
  14. Balon-Mroczka Tomasz
  15. Baluch Jacek
  16. Banaś Marian
  17. Baniak Kazimierz
  18. Baran Eugeniusz
  19. Barański Janusz
  20. de Barbaro Bogdan
  21. Barczyk Kazimierz
  22. Bartkowska Janina
  23. Baster Janusz
  24. Batko Jerzy Leszek
  25. Batorska Małgorzata
  26. Bawolski Witold
  27. Bąk Marek
  28. Bąk Piotr
  29. Bednarczyk Adam
  30. Bednarz Grzegorz
  31. Bek Bogusław
  32. Berdychowski Zygmunt
  33. Bereś Jerzy
  34. Bereś Witold
  35. Bereś Irena
  36. Bernhardt (dd.Podgórczyk) Anna
  37. Białas Andrzej
  38. Bielańska Katarzyna
  39. Bielański Jan ks.
  40. Bieniasz Maciej
  41. Bik Marek
  42. Blok Zdzisław
  43. Błoński Jan
  44. Bobela Józef
  45. Bocheński Zbigniew
  46. Bodnar Robert
  47. Bogacz Ksawery
  48. Boroń Jacek
  49. Boroń Piotr Maria
  50. Borowicz Józef
  51. Borowiec Władysław
  52. Bortnowska Halina
  53. Boruta Tadeusz
  54. Bracha Marian
  55. Brancewicz Henryk
  56. Brincken Adam
  57. Brodzicki Piotr
  58. Bryła Jerzy Franciszek infułat
  59. Buczkowski Andrzej
  60. Budziakowski Krzysztof
  61. Bukowski Jerzy
  62. Burnetko Krzysztof
  63. Burzyński Andrzej
  64. Bychawski Eugeniusz
  65. Bylica Jacek
  66. CAPUTA Michał
  67. Chłap Zbigniew
  68. Chmielewski Stanisław
  69. Cholewka Marek
  70. CHROBAK Stanisław
  71. Chruścik Lesław
  72. Cichoń Zbigniew
  73. Ciećkiewicz Jan
  74. Ciepiela Roman
  75. Ciesielska Wiesława
  76. CIESIELSKI Roman
  77. Ciesielski Jan
  78. Cieślawska Maria
  79. Ciołkiewicz Wiesław
  80. Czarniecka Krystyna
  81. Czechmanowska Danuta
  82. Czechmanowska Krystyna
  83. Czechowski Adam
  84. Czepielewski Andrzej
  85. Czerski Marek
  86. Czerwiński Fryderyk
  87. Czyż Maria
  88. Czyż Waldemar
  89. Daniel Wojciech
  90. Danilczyk Halina
  91. Dańko Andrzej
  92. Dedo Andrzej
  93. Deja Stanisław
  94. Depta Janusz Zygmunt
  95. Długosz Andrzej
  96. Dmochowski Artur
  97. Dobrowolska Teresa
  98. Dobrowolski Jerzy
  99. Dohnalik Tomasz
  100. Domagala Marek
  101. Domagała Marek
  102. Drabik Wanda
  103. DRELA Zbigniew
  104. Duda Anna
  105. Duda Józef
  106. Dulba Leszek
  107. Dyka Zbigniew
  108. Dyląg Stanisław
  109. Dziadoń Jan
  110. Dziech-Zieliński Leszek
  111. Dziedzic Stanisław
  112. Dzielski Mirosław
  113. Dzierżanowski Leszek
  114. Dziewulski Lech
  115. Dzięga Andrzej
  116. Fedorowicz Jerzy
  117. FENRYCH Andrzej
  118. Ferczyk Zbigniew
  119. Fijak Zbigniew
  120. Fischer Andrzej
  121. Florczyk Maciej
  122. Franczyk Jan
  123. Fugiel Kazimierz
  124. Fugiel Piotr
  125. Fugiel Zofia
  126. Fus Andrzej
  127. Gadowski Witold
  128. Galos Aleksander
  129. Garapich Michał
  130. Gawlik Piotr
  131. Gawlikowski Maciej
  132. Gąsior Julian
  133. Gąsowska Krystyna
  134. Gąsowski Tomasz
  135. Gębara Andrzej
  136. Gębski Jan
  137. GIL Mieczysław
  138. Giza Jerzy
  139. Gizbert-Studnicki Tomasz
  140. Gizbert-Studnicki Paweł
  141. Globisz Krzysztof
  142. Głazek Aleksander
  143. Głuszak Józef
  144. Godlewski Jan
  145. Godłowski Kazimierz
  146. Gołaś Andrzej
  147. Gołębiewski Alojzy
  148. Gorazd Anna
  149. Gorecka Kalita Joanna
  150. Görlich Krzysztof
  151. Górski Ludwik
  152. Górski Mieczysław
  153. Grabczyk Franciszek
  154. Graczyk Roman
  155. Grajcarek Anna
  156. Gramatyka-Łuczkiewicz Janina
  157. Graś Paweł
  158. Grawicz Paweł
  159. Grčar Maria
  160. Greczek Urszula Maria
  161. Grela Jerzy
  162. Grudziński Adam
  163. Grudziński Leszek
  164. Grzybek Bogusław
  165. Grzywacz Zbylut
  166. Gurawska Mach Una
  167. Gwiżdż Jerzy
  168. Haber Marek
  169. Hajdarowicz Grzegorz
  170. Hamela Jacek
  171. Handziak Tadeusz
  172. Handzlik Stanisław
  173. Hasslinger Roman
  174. Hausner Wojciech
  175. Hejda Magdalena
  176. HENNELOWA Józefa
  177. de Hernandez Paluch Maria
  178. Hertig Piotr
  179. Herzog Aleksander
  180. Hir Zbigniew
  181. Huget Radosław
  182. Huget Bożena
  183. Indyk Maria
  184. Izdebski Andrzej
  185. Jajte Pachota Jerzy
  186. Jakubowski Marek
  187. Jancarz Kazimierz ks.
  188. Janiczak Marek
  189. Janik Tadeusz
  190. Janisiewicz Paweł
  191. Janusz Władysław
  192. Januś Mirosław
  193. Jaranowski Leszek
  194. Jarosz Jan Piotr
  195. Jasiak Bożena
  196. Jasicka Irena
  197. Jaskowski Andrzej
  198. Jastrzębski Adam
  199. Jaworska Bogumiła
  200. Jaworski Zdzisław
  201. Jaworski Janusz
  202. Jeleń Eugeniusz
  203. Jerschina Jadwiga
  204. Jeziorny Lech
  205. Jędrzejczak Marek
  206. Jung Tadeusz
  207. JUNGIEWICZ Józef
  208. Jurasz Tadeusz
  209. Jurczak Stefan
  210. Jurecki Jerzy
  211. Jurkiewicz Krzysztof
  212. Jurkowski Zdzisław
  213. Kaczmarczyk Andrzej
  214. Kaczmarek Robert
  215. KACZYŃSKI Lech
  216. Kahl-Stachniewicz Romana
  217. Kaim Jan
  218. Kała Maria
  219. Kałamarz Piotr
  220. Kałuża Jarosław
  221. Kałyniuk Roman
  222. Kanciruk Bogdan
  223. Kania Marian
  224. Kantor Ryszard
  225. Karocki Andrzej
  226. Karpińczyk Jerzy
  227. Karpińczyk Stanisława
  228. Karsznia Niward o.
  229. Kawalec Anna
  230. Kazimierski Henryk
  231. Kiełtucki Zbigniew
  232. Kinaszewska Danuta
  233. Kleczkowski Antoni Stanisław
  234. Klich Bogdan
  235. Klima Jan
  236. Kłoczowski Andrzej o.
  237. Kłósek Jan
  238. Kłys Stanisław
  239. Knap Jarosław
  240. Koczwańska-Kalita Dorota
  241. Kolenda Zygmunt
  242. Kolenda-Zaleska Katarzyna
  243. Kołodziej Sławomir
  244. Kołodziejczyk Tadeusz
  245. Kołodziejczyk Lech
  246. KOMOROWSKI Bronislaw
  247. Komorowski Andrzej
  248. Konarski Leszek
  249. Kopacz Aleksander
  250. Kopacz Krzysztof
  251. Kornaś Krzysztof
  252. Kornhauser Julian
  253. Kosch Jan
  254. Kosch Stanisław
  255. Kosiek Marek
  256. Kosiek Janina
  257. Kosiek Dorota
  258. Kosiniak Jakub
  259. Kosiński Stefan
  260. Koszarski Krzysztof
  261. Kośmider Bogusław
  262. Kowal Henryk
  263. Kowalik Zbigniew
  264. Kowalski Grzegorz
  265. Kowynia Bronisław
  266. Kozak Teresa
  267. KOZŁOWSKI Krzysztof
  268. Kozłowski Bolesław
  269. Kozłowski Maciej
  270. Kracik Stanisław
  271. Krajewska Anna
  272. Krajewski Andrzej
  273. Kramarczyk Adam
  274. Kramarz Gerard
  275. KRASNODĘBSKI Karol
  276. Kraszewski Kazimierz
  277. Krauze Kazimierz
  278. Kręcioch Andrzej
  279. Krężołek Józef
  280. Krobicki Marek
  281. Kruk-Strzeboński Zbigniew
  282. Krupiarz Władysław
  283. Krzek Lubowiecka Elżbieta
  284. Krzek Lubowiecki Władysław
  285. Krzemiński Marek
  286. Krzysztofiak Krzysztof
  287. Krzysztofowicz Anna
  288. Krzywda Józef ks.prof.
  289. Krzyżak Henryk
  290. Krzyżański Marcin
  291. Kubicz Robert
  292. Kubisiowska Katarzyna
  293. Kubisiowski Edward
  294. Kuc Jerzy
  295. Kuc Bogusław
  296. Kukla Wiesław
  297. Kukulski Lech Bengt
  298. Kulig Andrzej
  299. Kulik-Bielińska Ewa
  300. Kuniński Miłowit
  301. KURATOWSKA Zofia
  302. Kurczych Wiesław Piotr
  303. Kurek Paweł
  304. Kurtyka Janusz
  305. Kuś Stanisław
  306. Kuś Maciej
  307. Kutyba Janusz
  308. Kuzaj Leszek
  309. Kuzar Zdzisław
  310. Laskowski Roman
  311. Lasota Marek
  312. Lasota Małgorzata
  313. Lassota Józef
  314. Latuszek Łukasiewicz Wiesław
  315. Lebiest Ryszard
  316. Legutko Tadeusz
  317. Leśniak Dariusz
  318. Leśniak Zbigniew
  319. Lewandowski Maciej
  320. Lichoń Jacek
  321. Lipiec Grzegorz
  322. Luty Mirosław
  323. Łaptaś Andrzej
  324. Łazarska Irena
  325. Łenyk Zygmunt
  326. Łoś Marek
  327. Łuczkiewicz Grzegorz
  328. Łukawiecka-Lassota Żdana
  329. Łukawski Włodzimierz
  330. Łużny Ryszard
  331. Łyczakowski Tadeusz
  332. Macedoński Adam
  333. Mach Maciej
  334. Mach Anna
  335. Machowski Józef
  336. Mackiewicz Lech "Czako"
  337. Magott Bożena
  338. Maj Bronisław
  339. Majdzik Mieczysław
  340. Majdzik Ryszard
  341. Malara Stanisław
  342. Malik Wiesława
  343. Maliszewska Magdalena
  344. Małecki Henryk
  345. Małkiewicz Grzegorz
  346. Mandryk Józef
  347. Maranda Tadeusz
  348. Marchewczyk Wojciech
  349. Marchewczyk Jacek
  350. Marchewczyk Rafał
  351. Marciniak Andrzej
  352. Marczuk Grażyna
  353. Markiewicz Przemek
  354. Markiewicz Janusz
  355. Markiewicz Paweł
  356. Markut Piotr
  357. Martyna Jadwiga
  358. Martynuska Andrzej
  359. Marzec Piotr
  360. Masłowski Piotr
  361. Masłowski Władysław
  362. Matusz Tadeusz
  363. Mazur Kazimierz
  364. Mazurek Józef
  365. Mazurkiewicz Wiesław
  366. Mądry Jacek
  367. Mąka Mirosław
  368. Meissner Jakub
  369. Michalcewicz Wojciech
  370. Michalik Krzysztof
  371. Michałek Budzicz Agata
  372. Michałowska Danuta
  373. Mickiewicz Aldona
  374. Mielniczuk Jerzy
  375. Mielniczuk Anna
  376. Mietkowski Andrzej
  377. Mikułowski Pomorski Jerzy
  378. Milewski Zdobysław
  379. Miłek Jan
  380. Miodońska Brooks Ewa
  381. Miodowicz Konstanty
  382. Misiniec Stefan ks.
  383. Moczulski Leszek
  384. Modelski Wojciech
  385. MOKRY Włodzimierz
  386. Molasy Irena
  387. Morawski Zbigniew
  388. Moszkowicz Mariusz
  389. Mroczek Józef
  390. Mroczka Ryszard
  391. Mucha Eugeniusz
  392. Musiał Ryszard Jan
  393. Muszyńska Danuta
  394. Najduch Henryk
  395. Nawara Marek
  396. Neuman Jacek
  397. Niemiec Barbara
  398. Niewczas Bogdan
  399. Niewodniczański Jerzy
  400. Niewola-Staszkowska Jolanta
  401. Nitka Tadeusz
  402. Niżnikiewicz Jacek
  403. NOWAK Edward Edmund
  404. Nowak Jan
  405. Nowak Krzysztof
  406. Nowak Halina
  407. Nowicki Edward
  408. Nowosielski Jerzy
  409. Nyczek Tadeusz
  410. Oberc Maria
  411. Oczkoś Andrzej
  412. Okrągły Barbara
  413. Oleksiński Eugeniusz
  414. Olszewska Izabela
  415. Olszewski Jan
  416. Onyszko Sławomir
  417. Opilo Henryk
  418. Oramus Romuald
  419. Orczykowski Dominik OFMCap
  420. Orkisz Paweł
  421. Orkisz Janusz
  422. ORZEŁ Jerzy
  423. Ostafil Jerzy
  424. Ostałowski Jerzy
  425. Osterwa-Czekaj Maria
  426. Ostrowska Jaźwiecka Jolanta
  427. Ostrowski Kazimierz
  428. Pacholarz (dd.Kotarba) Katarzyna
  429. Paciora Norbert OCist.
  430. Pacula Jan
  431. Pakoński Krzysztof
  432. Palczewski Stanisław
  433. Paliś Andrzej
  434. Palmowski Władysław
  435. Paluchowski Wojciech ks.dr
  436. Pałka Stanisław
  437. Papierz Maria
  438. Papierz Zbigniew
  439. Paradowski Zbigniew
  440. Parużnik Piotr
  441. Parzelska (d.Malejky) Józefa
  442. Parzyński Jerzy
  443. Patalita Tadeusz
  444. Patyk Stefan
  445. Paulo Andrzej
  446. Pawlak Marcin
  447. PAWŁOWSKI Krzysztof
  448. Pawłowski Henryk
  449. Pawłowski Ryszard
  450. Pączek Franciszek
  451. Petlic Edward
  452. Piech Stefan
  453. Pieczkowska Zofia
  454. Piekałkiewicz Antoni
  455. Piekarz Tadeusz
  456. Piekło Dariusz
  457. Pietkiewicz Mirosław
  458. Pietrus Bogusław
  459. Pietrus Włodzimierz
  460. Pikul Tomasz
  461. Pikulicki Tadeusz
  462. Pilichowska Bogdana
  463. Piotrowski Wacław
  464. Piotrowski Tadeusz
  465. Piszczkiewicz Szymon
  466. Pitala Tadeusz
  467. Płaza Jacek
  468. Pocica Jerzy
  469. Polaczek Wojciech
  470. Polkowski Jan
  471. Polony Anna
  472. Poniedziałek Piotr
  473. Poniedziałek Małgorzata
  474. Potasz Jarosław
  475. Potocki Andrzej
  476. Potocki Antoni
  477. Pryga Marian
  478. Przełomiec Maria
  479. Pułaski Michał
  480. Pyzio Wiesław
  481. Rabsztyn Kazimierz
  482. Radło Jacek
  483. Radwan Stanisław
  484. Radzikowska Zofia
  485. Radziwiłowicz Jerzy
  486. Rakowiecki Jacek
  487. Rasiewicz Monika
  488. Ratajczak Józef
  489. Raźny Anna
  490. REAGAN Ronald Wilson
  491. Reizer Anna
  492. Rodziński Stanisław
  493. Rogatko Bogdan
  494. Rogowski Jacek
  495. Rojek Jan
  496. ROKITA Jan Maria
  497. Romanowski Jacek
  498. Romanowski Wiesław
  499. Romaszewski Zbigniew
  500. Rosset (d.Kosch) Anna
  501. Rostworowski Marek
  502. ROZMARYNOWICZ Andrzej
  503. Róg Wiesław
  504. Rudowski Jan
  505. Rusek Jerzy
  506. Rusek Eugeniusz
  507. Ruszar Józef
  508. Ruszczak Cezary
  509. RUSZNICA Jan
  510. Rut-Buczyńska Janina
  511. Ryba Władysław
  512. Ryczaj Marchewczyk Krystyna
  513. Ryłko Ewa
  514. Rymanowski Bogdan
  515. Sabatowski Andrzej
  516. Sabuda Paweł
  517. Sadowski Marian
  518. Sajak Piotr
  519. Sajdak Grzegorz
  520. Salij Jadwiga
  521. Sarnecki Paweł
  522. Schmager Jan
  523. Schoen Tomasz
  524. Semkowicz Piotr
  525. Serwan Ireneusz
  526. Sieniawska Krystyna
  527. Sienkiewicz Bartłomiej
  528. Sierotwińska Rewicka Maria „Muzia”
  529. Siess-Krzyszkowski Stanisław
  530. SIKORA Andrzej
  531. Sikora Wojciech
  532. Siniarska Barbara
  533. Siudyła Grzegorz
  534. SKALSKI Władysław
  535. Skalski Maciej
  536. Skałbania Adam
  537. Skąpska Barbara
  538. Skiba Stefan
  539. Skiba Tadeusz
  540. Skoczylas Jerzy
  541. Skowron Roman
  542. Skóra Jan Zbigniew
  543. Skóra (dd. Sotwin) Danuta
  544. Skrobotowicz Jacek
  545. Skrzynecki Piotr
  546. Skwarek Zdzisław
  547. Słaboń Józef
  548. Słaboń Wojciech
  549. Smaga Józef
  550. Smagur Ryszard
  551. Smarduch Jan
  552. Smardz Barbara
  553. Sobocki Leszek
  554. Sobol Robert
  555. Sobolewski Stanisław
  556. Soja Roman
  557. Solak Zbigniew
  558. Sonik Bogusław
  559. Sonik (dd.Batko) Liliana
  560. Sowa Julian
  561. Sowa Wiktor
  562. Sroka Julian
  563. Sroka Józef
  564. Stabro Stanisław
  565. Stachniuk Marta
  566. Stachniuk Marian
  567. Stachura Lech
  568. Staniec Anna
  569. Stanisławczyk Zdzisław
  570. Stańczyk Witold
  571. Starmach Teresa
  572. Starzyńska Krystyna
  573. Stasielak Tadeusz
  574. Stawarz Zbigniew
  575. Stawiarski Andrzej
  576. Stawiarski Leszek
  577. Stec Mirosław
  578. Stec - Fus Dorota
  579. Stefański Jacek
  580. Stelmachowski Andrzej
  581. Stokłosa Jacek
  582. Stróżewski Władysław
  583. Studziński Adam OP, gen.
  584. Styczeń Andrzej
  585. Suchorowska Śliwińska Danuta
  586. Sudelska Zofia
  587. Sudelski Mieczysław
  588. Sułkowski Antoni
  589. Surdy Grzegorz
  590. Surdykowski Jerzy
  591. Surma Marek
  592. Swałtek Jacek
  593. Swałtek Barbara
  594. Sychut Jerzy
  595. Syryjczyk Tadeusz
  596. Szabla Stanisław
  597. Szarkowicz Bolesław
  598. Szaruga Leszek
  599. Szaszkiewicz Maciej
  600. Szczeklik Andrzej
  601. Szczepański Jan Józef
  602. Szczupak Marek
  603. Szczur Zdzisław
  604. Szczur Sadowski Marek
  605. Szczurek Andrzej
  606. Szczurek Urszula
  607. Szczypczyński Tadeusz
  608. Szczypiński Wiktor
  609. Szeląg Jacek
  610. Szewczuk Czesław
  611. Szewczyk Tomasz
  612. Szewczyk Henryk
  613. Szkaradek Andrzej
  614. Szkarłat Zbigniew
  615. Szmid Jerzy
  616. Szostkiewicz Adam
  617. Szpar Jacek
  618. Szumowski Maciej
  619. Szwed-Śniadowska Anna
  620. Szyma Tadeusz
  621. Szyposz Jadwiga
  622. Śledziewska Ewa
  623. Śliwa Maciej
  624. Śliwińska Urszula
  625. Ślizowski Jacek
  626. Śreniowski Józef
  627. Środoń Jan
  628. Święs Grażyna
  629. Tabisz Stanisław
  630. Talaga Czesław
  631. Tarabuła Janusz
  632. Tarnawska-Wiejacha Ewa
  633. Tarnawski Andrzej
  634. Telesz Tadeusz
  635. Then Artur
  636. Tischner Józef ks.
  637. Tomaszewski Jacek
  638. Tombiński Jan
  639. Tomczyk Piotr
  640. Tomczyński Władysław
  641. Tondyra Czesław
  642. Toś Witold
  643. Troszok Adam
  644. Tukałło Witold
  645. Tukałło Ewa
  646. Turnau Paweł
  647. Turowicz Jerzy
  648. Tyczyński Stanisław
  649. Tylka Tomasz
  650. Tyrański Władysław
  651. Uczkiewicz Jerzy
  652. Ulasiński Cezary
  653. Urbanowicz Danuta
  654. Uryga Zenon
  655. Vetulani Jerzy
  656. WAJDA Andrzej
  657. Waldon Marek
  658. Walencik Marek
  659. Waltoś Jacek
  660. Wałach Maria Jolanta
  661. WAŁĘSA Lech
  662. Warisch Piotr
  663. Warunek Juliusz Krzysztof
  664. Warzecha Marian
  665. Wasylewski Zygmunt
  666. Wasylikowa Krystyna
  667. Wcisło Ryszard
  668. Wenda Jerzy
  669. Wenda Elżbieta
  670. Wersocki Stanisław Karol
  671. Węglowski- Król Krzysztof
  672. Węgrzyn Paweł
  673. Widzyk Jerzy
  674. Wierzbicka-Bogacz Anna
  675. Wildstein Bronisław
  676. Wilk Zbigniew
  677. Winkler Jacek
  678. Wiśniewski Józef
  679. Wiśniewski Wojciech
  680. Witczak Stanisław
  681. Witkowski Paweł (Pablo)
  682. Włodarczyk Piotr
  683. Włosik Bogdan
  684. Wojciechowski Teofil
  685. Woziwodzki Jerzy
  686. Woźniakowski Jacek
  687. Woźniakowski Henryk
  688. Wójtowicz Leszek
  689. Wójtowicz Marian
  690. Wroński Artur
  691. Wróbel Józef
  692. Wróbel Bogdan
  693. Wróbel Krzysztof
  694. Wróblewski Wojciech
  695. Wrześniak Władysław
  696. Wszołek Wiktor
  697. Wyka Władysław
  698. Wyrozumska Bożena
  699. Wysocki Andrzej
  700. Wysoczańska (dd.Piech) Elzbieta
  701. Zabłocki Wiesław
  702. Zaborska Jadwiga
  703. Zachara Halina
  704. Zagajewski Adam
  705. Zaleski Isakowicz Tadeusz ks.
  706. Zalewska Zofia Maria
  707. Załuska Krystyna
  708. Załuski Andrzej
  709. Zarębski Zbigniew
  710. Zasada Florian
  711. Zaszczudłowicz Jan
  712. Zawalski Marek
  713. Zawiślak Piotr
  714. Zawiślak Władysław
  715. ZDRADA Jerzy
  716. Zechenter Paweł
  717. Zegzda Leszek
  718. Zengel Tadeusz
  719. Zgoda Leopold
  720. Zgud Strachocka Krystyna
  721. Ziarkowska Zofia
  722. Zieleniewska Aleksandra
  723. ZIELIŃSKI Tadeusz
  724. Zientarska Barbara
  725. Zięba Stanisław
  726. Zięba Elzbieta
  727. Zięty Jerzy
  728. Zoll Andrzej
  729. Zorski Paweł
  730. Zych Michał
  731. Żaba Jacek
  732. Żabiński . Władysław
  733. Żebrowski Jerzy
  734. Żelazny Zdzisław
  735. Żelazny Teresa
  736. Żmudzki Jan
  737. Żurek Jan
  738. ŻUROWSKI Stanisław
  739. Życzkowska Teresa
  740. Życzkowski Karol

Lista nie zawiera nazwisk kilku osób, które odmówiły przyjęcia Medalu, pomimo jego przyznania oraz dwóch osób, którym Medal został cofnięty, wobec okoliczności ujawnionych po przyznaniu.

Wyróżnione nazwiska dużymi literami to posłowie, senatorowie, wybrani w 1989 roku oraz prezydenci. Nazwiska wyróżnione tłustym drukiem to osoby zmarłe.