Szanowni Państwo,

32 lata temu, 26 kwietnia rozpoczął się ostatni wielki strajk w PRL-u, który – choć brutalnie stłumiony – przyniósł zwycięstwo. W tym dniu pragniemy oddać w Państwa ręce publikację pt. „Nowa Huta 1988 - migawki z utopii”, która jest rezultatem badań grupy studentów i studentek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesował nas nie tylko ten konkretny akt robotniczego protestu, ale także to, co do niego doprowadziło: motywy włączania się w działalność opozycyjną, jej formy, wartości jakie za tym stały oraz codzienne wymiary solidarności. W tym skromnym zbiorze socjologicznych esejów oddajemy przede wszystkim głos naszym bohaterkom i bohaterom.

Dla nas nie był to projekt tylko historyczny. Wspólna praca stała się okazją do zderzenia różnych doświadczeń politycznego zaangażowania współczesnego młodego pokolenia oraz osób włączających się działalność opozycyjną w latach 80. Chcieliśmy, aby pamięć zadziałała jak fontanna podtrzymująca przyszłe działania. Kto wie, które nasiona zasiane w czasie „Solidarności” kolejne pokolenia będą chciały dalej pielęgnować. Nie w postaci kolejnych pomników czy izb pamięci, ale swoimi działaniami na rzecz dobra wspólnego. Analiza nadziei, rozczarowań i błędów nowohuckiej „Solidarności” pomoże im wybrać.

Inaczej wyobrażaliśmy sobie uczczenie tej rocznicy strajku. Pandemia pokrzyżowała nasze plany. W oczekiwaniu na osobiste spotkania od dzisiaj na stronie Europejskiego Centrum Solidarności jest dostępna nasza publikacja, a w serwisie YT film, który był jednym z rezultatów naszej pracy:

Publikacja: https://ecs.gda.pl/title,Nowa_Huta_1988,pid,2202.html

Film: https://www.youtube.com/watch?v=EJQNkN1-hGI&feature=youtu.be

Życzymy w tym trudnym czasie wiele zdrowia, siły i solidarności,

Beata Kowalska wraz z zespołem badawczym

Film i publikacja powstały w ramach europejskiego projektu o wolności

„Freiraum”