25 stycznia o godz. 17.30 w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” w Katowicach przy ul. Floriana 7 odbędzie się promocja najnowszych projektów Stowarzyszenia Pokolenie, w tym II tomu Encyklopedii Solidarności. 

Na początku spotkania zaprezentowany zostanie zapis z koncertu, który odbył się w 30. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach. To plenerowe widowisko multimedialne odbyło się 16 grudnia 2011 r. na placu NSZZ Solidarność. 

Wydane jest w formie digipacku, w którym znajdują się płyta cd i dvd i folder zawierający teksty oraz opisujący wydarzenia z historii PRL, a szczególnie „Solidarności” i pacyfikacji KWK Wujek. Wszystko razem jest doskonałym materiałem edukacyjnym, który uczy poprzez muzykę i obraz. DVD można oglądać jako widowisko lub poprzez tzw. kąt kamery 2. Widzimy wtedy wizualizacje z muzyką, ale nie widzimy samego widowiska i tego co, dzieje się na scenie.

Po prezentacji płyty promocja II tomu „Encyklopedii Solidarności. Opozycja w PRL 1976 – 1989”.

W spotkaniu wezmą udział członkowie redakcji dr Łukasz Kamiński, Prezes IPN, dr Grzegorz Waligóra - redaktor naczelny II tomu „ES” oraz Przemysław Miśkiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie, członek redakcji. „Encyklopedia Solidarności…” publikowana w tzw. systemie holenderskim, stanowi największe kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976 - 1989.

Aktualny, pełny zasób „Encyklopedii” jest dostępny na stronie internetowej www.encyklopedia-solidarnosci.pl .

Tom drugi wersji książkowej zawiera 1223 biogramów i haseł rzeczowych. ES to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Pokolenia, IPN oraz Oficyny Wydawniczej Volumen. Mecenas: Fundacja PKO Banku Polskiego.

W ostatniej części spotkania zaprezentowany zostanie drugi tom wspomnień Andrzeja Rozpłochowskiego „Postawią ci szubienicę", wydany przez Stowarzyszenie Pokolenie. Za stołem zasiądą Autor oraz kilku innych bohaterów z MKZ Katowice. Wspomnienia przybliżają historię sprzed trzydziestu lat i pokazują jak ważne miejsce w historii Karnawału Solidarności lat 1980-81 odgrywał Śląsk i Zagłębie.

Organizatorzy spotkania: Stowarzyszenie Pokolenie, Zarząd Regionu Śląsko – Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz „Porozumienie Katowickie 1980 – Stowarzyszenie na rzecz Pamięci w Katowicach”.