Wkrótce 13 grudnia, dzień, który wpisał się w najnowszą historię Polski jako jeden z najbardziej tragicznych. 40 lat temu władza komunistyczna wprowadziła w Polsce stan wojenny. Odpowiedzieliśmy na ten akt bezprawia strajkiem okupacyjnym Solidarności w największym zakładzie pracy, w Hucie im. Lenina w Krakowie - Nowej Hucie. Wsparły nas inne zakłady, wiele osób, w tym duża grupa studentów krakowskich uczelni wyższych.

Chcemy przypomnieć tamte wydarzenia w dniu 13 grudnia 2021 r., podczas spotkania w Muzeum Nowej Huty o godz. 18:00.

Bodaj po raz pierwszy będzie można wysłuchać tak całościowej opowieści, przywódców oraz uczestników - studentów, o strajku przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego w największym zakładzie przemysłowym w Polsce.

Podczas spotkania wyświetlimy notację filmową autorstwa Piotra Warischa: „Raport z oblężonej huty. Studenckie wsparcie strajku 13 grudnia 1981”

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilach Facebook: Muzeum Nowej Huty oraz Stowarzyszenia „Sieć Solidarności”. Ze względów epidemicznych COVID spotkanie będzie miało charakter zamknięty.

W dniach 13- 16 grudnia, ale także przed i po tych dniach Sieć Solidarności będzie publikować wiele materiałów, wspomnień, dokumentów, zdjęć, filmów mówiących o stanie wojennym. Zachęcamy do podzielenia się swoim wspomnieniami.

Stowarzyszenie „Sieć Solidarności”