Stowarzyszenie Sieć Solidarności planuje zorganizować wystawę w ramach społecznych obchodów 40. rocznicy powstania KOR (Komitetu Obrony Robotników) w Muzeum PRLu (I piętro) w Nowej Hucie począwszy od połowy października 2016 r.

Celem wystawy :

- uczczenie rocznicy powstania dużej opozycyjnej organizacji, która miała znaczący wpływ na dalsze losy Polski, w tym powstanie Solidarności. Ludzie KORu aktywnie uczestniczyli w ruchu społecznym „Solidarność”,

- przybliżenie historii KORu mieszkańcom Krakowa, a szczególnie Nowej Huty (aktywnego ośrodka Solidarności),

- Pokazanie części działalności KORu oraz innych powstałych wówczas organizacji opozycyjnych na przykładzie funkcjonowania niezależnej poligrafii w latach 1976 - 1980.

Na wystawie będą pokazane dokumenty oraz ich kopie, druki ulotne, książki i broszury, zdjęcia oraz filmy z okresu lat 1976 – 80 ale także inne opracowania nt. poligrafii w tym okresie, w tym także pochodzące z emigracji. Eksponować będziemy także urządzenia poligraficzne.

Termin: Wernisaż wystawy planujemy w połowie października 2016 r. i jest związany z 40. rocznicą powstania KOR. Data zbiega się z rocznicą tragicznej śmierci Bogdana Włosika w Nowej Hucie. Zakładamy czas trwania wystawy do końca stycznia 2017, z możliwością przedłużenia jeśli będzie zainteresowanie.

Stowarzyszenie Sieć Solidarności zaprasza na otwarcie wystawy „Bibuła 1976 – 80”do Muzeum PRLu w Krakowie Nowej Hucie, 14 października 2016 roku (piątek) o godz. 17.00.

Wystawa jest organizowana w ramach społecznych obchodów 40. rocznicy powstania KOR (Komitetu Obrony Robotników) i będzie ją można zwiedzać w godzinach od 10:00 do 17:00 codziennie za wyjątkiem poniedziałków. W dalszym czasie podamy terminy oprowadzania kuratorskiego.

Kurator wystawy: Leszek Jaranowski

Koncepcja: Edward E. Nowak

Zbiorą pochodzą m.in. od Jacka Swałtka - Stowarzyszenia Sieć Solidarności oraz Leszka Jaranowskiego.

Edward E. Nowak